İstanbulspor

İstanbul Lisesinin rengini, armasını ve ismini taşıyan ve bu büyük irfan ocağının bağrından çıkan güzide spor yuvası İstanbulspor, Türk Spor tarihinde özgün bir yere sahiptir.

Süleymaniye Kulübü'nden ayrılmış olan Kemâl Halim Gürgen'in önderliğinde İstanbul Lisesi idareci ve talebeleri tarafından 4 Ocak 1926 tarihinde kurulur. Kulübün renkleri "Sarı-Siyah" ve arması İstanbul Lisesinin armasıdır. İstanbulspor armayı İstanbul Erkek Lisesinden farklı olarak sarı zeminin üzerine siyah olarak kullanır. Sarı-Siyah Kulübün ilk başkanı da lisenin müdürü Besim Bey'dir.

Kulüp 1927–28 sezonunda üçüncü lige alınır ve hiç yenilmeden şampiyon olarak ikinci lige yükselir. Liseye müdür olarak atanan Celal Ferdi Gökçay'ın çok büyük destek verdiği takım ertesi yıl büyük bir başarı göstererek ikinci lig şampiyonu olur ve birinci lige terfi eder.

1931-32 sezonunda Kulübün tarihinin en büyük başarısı gelir; İstanbulspor hem İstanbul hem de "Türkiye Futbol Şampiyonluğu"nu kazanır. İzmir'de yapılan finallerde tamamıyla öğrencilerden oluşan İstanbulspor Altınordu'yu 3–1 yenerek şampiyonluğa ulaşır. Gemiyle İstanbul'a dönen takımı İstanbullular Sirkeci rıhtımında büyük bir coşkuyla karşılarlar. Karşılayanlar arasında İstanbul Lisesi öğrencileri ve Efsane Müdür Celal Ferdi Gökçay da yer alır. 1932–1944 yılları arasında 3.lükten l0.luğa kadar çeşitli yerleri işgal eden İstanbulspor Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray gibi büyük kulüplerin korkulu rüyası olur.

Günümüzde ise, idaresi tamamıyla İstanbul Liselilerde bulunan İstanbulspor Kulübü Derneğinin bünyesinde amatör futbol, basketbol, hentbol, voleybol, masa tenisi, eskrim ve bisiklet dallarında faaliyet sürdürülmektedir.

Spor yazarı Necati Karakaya

E- BÜLTENİ ALMAK İÇİN
GOOGLE ÖZEL ARAMA